by Matt

Przygotowanie motoryczne młodej zawodniczki

gru 25, 2020 | Sport

Kinga trenuje kolarstwo szosowe. Przygotowanie motoryczne pomogło jej wyeliminować ból kolana oraz wzmocnić ciało. Ambitna i utalentowana zawodniczka, która kocha kolarstwo i świetnie odnajduje się w tej dyscyplinie — Mistrzyni Polski w swojej kategorii wiekowej.

Mimo młodego wieku i dobrych wyników sportowych ciało zaczęło dawać oznaki przeciążenia. Bóle kolan są jednym z sygnałów pokazujących, że coś zaczyna się niedobrego wydarzać.

Młody wiek, duże zacięcie, sporo sukcesów oraz wielkie serce do kolarstwa — młody sportowiec z krwi i kości. Mogłoby się wydawać, że wszystko idzie w dobrym kierunku, wszak nadal panuje przekonanie ciężkiego treningu. Często można usłyszeć, że trzeba 'tylko’ uprawiać 'tę’ dyscyplinę, aby się rozwinąć. Krótkowzroczne spojrzenie.

Mądry trening to rozwijanie podstaw i taki jest cel naszej pracy. Wzmocnienie ciała na podstawie treningu siłowego ukierunkowanego na naukę

  • po pierwsze poprawnego ruchu,
  • po drugie kontroli ciała,
  • po trzecie eksplorowanie jego możliwości.

Poniżej opowiem, jak wygląda nasza praca z Kingą oraz przedstawię metodologię treningu, jaka została wdrożona.

Mądry trening.

Podstawą jest solidny fundament. Praca nad nim rozpoczyna się od wywiadu. W przypadku Kingi rozmowa byłą zarówno z nią, jak i rodzicem. Pozwoliło mi to wytłumaczyć, jak wygląda praca z perspektywy 'przygotowania motorycznego’ oraz jaki jest plan na najbliższy okres w stosunku do Kingi.

Rozmowa z Kingą miała charakter luźniej pogawędki o wszystkim. Nawiązanie relacji i poznanie jej, rozeznanie się jak wygląda jej dotychczasowe życie. Dzięki temu miałem szerszy obraz na całą sytuację, co pozwoliło mi lepiej 'ogarnąć rzeczywistość’.

Punktem wyjścia, jakim jest wywiad, pozwolił mi przejść do kolejnego etapu, a mianowicie, zebrania jak najwięcej informacji o formie Kingi oraz jak wygląda jej motoryka. Pierwszy trening był diagnostyką. Dobranie ćwiczeń, które pozwoliło mi zobaczyć, jak funkcjonuje jej ciało w ruchu oraz sprawdzenie jej poziomu siły za pomocą prostych testów, które dały niezbędne informacje, dzięki którym ułożyłem odpowiedni program treningowy.

Każde ćwiczenie w programie, każdy parametr ma wywołać określony efekt treningowy. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ z uwagi na aktualną formę Kingi trzeba obserwować, jak Kinga reaguje na aktualny bodziec. To pozwala na ciągły monitoring i weryfikowanie postawionych założeń.

Rodzice Kingi otrzymali raport, w którym zwarte są moje spostrzeżenia oraz plan, nad czym będziemy się skupiać. Ważne jest, aby rodzice wiedzieli, co się dzieje na treningu i jednocześnie również uczestniczyli w procesie. Kluczowe jest ich wsparcie i dobrze, aby się angażowali w życie treningowe swojego dziecka.

Oprócz raportu rodzice otrzymują również plan treningowy. Dzięki temu wiedzą, jak wygląda proces szkoleniowy oraz mogą poznać charakter pracy zarówno trenera, jak i dziecka.

raport kinga
raport

Mądry trening jest wtedy, kiedy dopasowuje się go do możliwości podopiecznego na podstawie posiadanych informacji. Następnie zarządza się całym procesem treningowym, tak aby pracować 'minimalnym’ nakładem energii i uzyskiwać dobre rezultaty.

Jeżeli trening nie jest wykonywany mądrze, to konsekwencją są przeciążenie i kontuzje. Pierwszą oznaką są pierwsze dolegliwości bólowe wynikające z przeciążeń (Kinga się zmaga z bólem kolan).

Sztuka komunikacji.

Istotna część, o której za wiele się nie mówi. Ważne jest, aby każdy (rodzic, dziecko, trener) rozumiał to, co dana osoba ma do przekazania. Pozwala to „mówić tym samym językiem”. Dlatego tak ważne jest mówić prosto i jasno. Szczególnie ważne to jest z mojego poziomu, ponieważ język, jakiego mogę użyć (specjalistyczny), może być totalnie niezrozumiały do rodzica i podopiecznego.

Klarowność przekazu jest po prostu ważna. Dlatego dobra komunikacja jest sztuką. Oczywiście warto ustalić odpowiednie ramy do rzeczy, które są ważne z poziomu samego treningu. Ma to znaczenie zarówno na poziomie samej jednostki treningowej, jak i przed nią.  Kinga i ja zawsze przed treningiem opowiada mi, co dobrego u niej się wydarzyło oraz jak się czuje w skali 1-10 (skala dotyczy samopoczucia, zmęczenia oraz snu). Dla mnie ważne z poziomu zarządzania obciążeniem i trzymania cały czas ręki na pulsie, aby stale kontrolować wydarzenia na treningu. W końcu chodzi o jego jakość.

W trakcie samego treningu Kinga otrzymuje proste wskazówki (najczęściej jest to jedna) plus pokazuje, jak ma wykonać ćwiczenie. Dzięki temu nie ma przytłoczenia informacją, a Kinga uczy się ruchu. Kiedy uznam, że przyswoiła wskazówkę (robi to bardzo szybko) dostaje kolejną. Jedna wskazówka ma również ważną zaletę, osoba mocno koncentruje się na pracy, a to daje najwyższą jakość.

Przygotowanie motoryczne Kingi.

Jak wspomniałem wcześniej, sam trening opiera się nad wypracowaniem solidnych fundamentów. W nomenklaturze treningu motorycznego jest to faza GPP (General Physical Preparedness), czyli ogólne przygotowanie fizyczne. Kinga uczy się podstawowych wzorców ruchowych, świadomości swojego ciała, kontroli, stabilizacji, poprawnego oddechu.

Dobra technika, detale są na porządku dziennym. Uczy się prostych ruchów, które może kontrolować, doświadcza ruchów dynamicznych kształtujących moc, zapoznaje się z 'ogarnięciem’ ciała w różnych płaszczyznach. Jednocześnie na każdym etapie jest edukowana, co dane ćwiczenie ma jej dać oraz nad czym jest wykonywana praca.

Dzięki czemu powoli pracuje nad zwiększeniem swoich kompetencji ruchowych, co pozwoli jej być w przyszłości, samodzielną w kontekście trenowania samej siebie.

1ldl wiosłowanie
core
wyciskanie nad głowę
lunge rotation
1l bridge
lunge rotation
Kontrola kolana
Nauka siadu
1ldl

Idealny ruch nie istnieje.

Najważniejsza jest intencja wykonania ruchu – najlepiej jak się tylko potrafi. Cały proces wymaga czasu. To nie jest tak (spora osób ma takie przekonanie), że od razu ruch będzie taki, jaki sobie wyobrażamy — tj. ciało funkcjonuje jak u elitarnych sportowców.

Ludzie ciało jest złożonym mechanizmem i wpływa na nie wiele czynników. Mistrzostwa nie zdobywa się po wykonaniu paru ruchów. Praktyka jest wykonywana regularnie przez długi okres z dobrą intencją. Wtedy zwiększa się szanse na swój sukces. Wytrwałość to cecha wybitnych sportowców. Nie istnie złoty środek, super ćwiczenie czy mistrzowski model treningu.

Istnieje natomiast praktyka połączona z wiedzą co, kiedy i jak należy robić, aby kształtować swój potencjał. Tym samym zwiększa się swoje szanse w drodze do celu. Jednak nikt nie da gwarancji.

Poniżej kompilacja treningów Kingi.

Matt Kosmaczewski - Strateg i Trener

Matt Kosmaczewski - Strateg i Trener

  • ❇️ Projektuję strategie marki B2B/B2C
  • ⚙️ Tworzę procesy w marketingu
  • 🧩 Marketing i komunikacja
  • 🏋️‍♂️ Przygotowanie motoryczne

Kontakt

Napisz

Wystarczy, że teraz wypełnisz ten formularz i w ciągu 24h ustalimy dogodny termin, krótkiej 15-minutowej rozmowy. To najlepsza możliwość, aby omówić ważne dla Ciebie kwestie.

Zgoda

Kontakt Matt Kosmaczewski

Subskrybuj i bądź na bieżąco z nowymi artykułami!

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to zapisz się do mojego newslettera, a otrzymasz informacje o nowych materiałach bezpośrednio na swoją skrzynkę.